niedziela, 17 października 2021

Jubileusz prof. J. Wiatra

Wybitny socjolog i politolog, a także działacz społeczno-polityczny prof. Jerzy WIATR ukończył  90 lat. Z tej okazji w Warszawie odbyło się spotkanie współpracowników i przyjaciół Jubilata, połączone z konferencją "Nauka i polityka". Wprowadzenia do niej dokonał prezydent Aleksander Kwaśniewski, a w dyskusji panelowej wzięli udział: premier Leszek Miller oraz profesorowie: Jacek Raciborowski i Janusz Reykowski.

Jubilat-jeden z najmłodszych profesorów w okresie Polski Ludowej (otrzymał tytuł w wieku 36 lat) - łączył przez wiele lat naukę (jak wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, Wojskowej Akademii Politycznej oraz rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie) z działalnością publiczną, w tym polityczną. Był m.in. dyrektorem Instytutu Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu (którą to ideologię traktował w sposób odległy od dogmatyzmu, co było powodem szeregu ataków na Niego, także międzynarodowych). Współpracował z licznymi uczelniami i placówkami zagranicznymi, głównie z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii. Przez dwie kadencje stał na czele Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Autor wielu fundamentalnych publikacji.

Prof. Wiatr to człowiek lewicy i jej znany działacz. W 1981r. wszedł w skład komisji KC PZPR powołanej dla wyjaśnienia przyczyn i przebiegu konfliktów społecznych w dziejach Polski Ludowej. Brał też udział w historycznych obradach Okrągłego Stołu (po stronie rządowej) w 1989r. Należał od początku do SdRP, a następnie do Sojuszu Lewicy Demokratycznej z ramienia którego zasiadał od 1991r. w demokratycznie wybranym Sejmie  I, II oraz (przez kilka miesięcy) III kadencji. Pisząc o par excellence działalności politycznej.

Jubilata nie można pominąć pełnienia ważnej i trudnej funkcji ministra edukacji narodowej w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza (1996-1997). Cały czas przy tym, od utworzenia w 1991r. "Myśli Socjaldemokratycznej" - najważniejszego w III RP pisma teoretycznego socjaldemokratycznej lewicy, wydawanego przez Fundację im. Kazimierza Kellez-Krauza - pozostawał jego redaktorem naczelnym. Warto odnotować, iż z okazji podwójnego jubileuszu Redaktora oraz Fundacji ukazał się specjalny numer kwartalnika z wybranymi tekstami z trzech dekad.

Wracając do jubileuszowej konferencji to po dyskusji panelowej odbyła się żywa debata z udziałem publiczności. Zabierając w niej głos akcentowałem wszechstronność zainteresowań i publikacji Profesora, który pisał przecież nie tylko o zagadnieniach teoretycznych, lecz i o praktyce politycznej. O dylematach systemu socjalistycznego (naturalnie ze szczególnym uwzględnieniem Polski), problemach państw rozwiniętego kapitalizmu, ale także (mnie szczególnie bliskich) kwestiach rozwoju państw Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Łączenie nauki i polityki w najlepszym stylu (o czym wspomniałem) przypomina mi trochę prof. Karola Modzelewskiego. Podziwiać przy tym należy wspaniałą pamięć Jerzego Wiatra. Jakiś czas temu zapytał mnie -"Czy pamiętasz jaką moją książkę Ty recenzowałeś, a którą ja Twoją"?

Ważnym wkładem w jubileusz oraz w dyskusję o Polsce bez wątpienia jest też i pozostanie wydana specjalnie publikacja "Jerzy Wiatr-o Wojciechu Jaruzelskim i o Polsce". To 120-stronicowy wywiad-rzeka, który z Profesorem przeprowadził Gabriel Zmarzliński. W pełni podzielam opinię Aleksandra Kwaśniewskiego wyrażoną we wstępie do tego wywiadu, iż "pułkownik, wieloletni współpracownik Generała to najbardziej współcześnie zaangażowany obrońca prawdy o Wojciechu Jaruzelskim i Jego czasach".

Drogi Jerzy - Ad multos annos !

Tadeusz Iwiński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz