sobota, 25 września 2021

VIII KONGRES AZJATYCKI W TORUNIU

Dwustutysięczny Toruń-miasto Mikołaja Kopernika znane m.in. z historycznej, pięknej starówki, produkcji pierników oraz renomowanego uniwersytetu-coraz bardziej kojarzony jest z miejscem spotkań badaczy strefy Azji i Pacyfiku. Odbywają się one od kilkunastu lat-przy współudziale władz miasta i Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pod patronatem Ministrów Spraw Zagranicznych oraz Edukacji i Nauki. Z roku na rok w konferencjach bierze udział coraz więcej specjalistów z różnych dziedzin wiedzy, także dyplomatów oraz-last not least-gości zagranicznych. Głównie z państw Azji i Europy Środkowo-Wschodniej. Prezes Wydawnictwa  swego imienia istniejącego od 1990r. dr Adam Marszałek jawił się od początku jako spiritus movens całego przedsięwzięcia. To niezwykle ważne, zgodnie z rzymską maksymą :”Verba volant scripts manent”. Kluczową zwłaszcza dla ludzi nauki. Owoce  spotkań są  bowiem publikowane, w znacznym stopniu także w języku angielskim.

Organizatorzy, po latach doświadczeń, podjęli decyzję aby od roku 2014 spotkania przybrały formę kongresu. Jak ujęła to przewodnicząca Rady Naukowej Międzynarodowego Kongresu Azjatyckiego prof. Joanna Marszałek-Kawa „Jego głównym punktem pozostaje interdyscyplinarna konferencja naukowa, obejmująca tak zróżnicowane dyscypliny wiedzy, jak: politologia ,ekonomia, komunikacja, socjologia, antropologia, psychologia, filozofia ,kulturoznawstwo, historia i sztuka”. We wszystkich spotkaniach uczestniczyli najlepsi specjaliści z Polski oraz różnych państw świata takich, jak :Chiny, Japonia, Rosja, Kazachstan, Azerbejdżan, Kirgistan, Mongolia oraz Francja i Niemcy. Zorganizowano przy tym nowatorskie panele skierowane do polityków ,biznesmenów i samorządowców. Brali w nich udział m.in. polscy przedsiębiorcy działający w  Azji, a także reprezentanci korpusu dyplomatycznego akredytowanego nad Wisłą oraz przedstawiciele handlowi i gospodarczy. Seminaria miały i mają na celu ułatwiać nawiązywanie bezpośrednich kontaktów dwu- i wielostronnych.

Ubiegłoroczny VII Kongres, ze względu na pandemię Covid-19, odbył się w całości w trybie zdalnym. W tym roku na szczęście można już było  powrócić do normalnej formuły. W ciągu 3 dni obrad przez Kongres toczony pod hasłem ”Boundaries of Politics:Reality,Strategies, Perspectives” przewinęło się kilkaset osób, z których wiele wzięło też udział w imprezach towarzyszących, m.in. pokazach filmów oraz wystawach książek. Zgodnie z wprowadzoną tradycją każdego roku jedno państwo azjatyckie jest Gościem Honorowym. W tym roku była to stumilionowa Socjalistyczna Republika Wietnamu, co nie było rzeczą przypadku. Na początku 2021r. w Hanoi obradował 13. Zjazd rządzącej  5-milionowej Partii Komunistycznej, wiosną  odbyły się wybory parlamentarne, zaś cały czas tamtejsze społeczeństwo boryka się z groźnymi skutkami pandemii. W tym procesie pomocy udzieliła  m.in. Polska poprzez przekazanie kilku milionów szczepionek.

W Kongresie aktywnie uczestniczyli ambasadorowie i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego z szeregu państw azjatyckich :Azerbejdżanu, Indonezji, Iraku, Kazachstanu, KRLD, Malezji, Pakistanu, Palestyny, Tajlandii, Uzbekistanu oraz pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce. Odbyło się także ponad 25 paneli. Miałem przyjemność prowadzić jeden z nich nt. „:Region Pacyfiku we współczesnych stosunkach międzynarodowych”. Jako przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaźni  Polsko-Wietnamskiej mówiłem też o nowych wyzwaniach stojącymi przed Wietnamem.

Kolejny IX  Międzynarodowy Kongres Azjatycki zaplanowany jest w Toruniu na 18-20 maja 2022r. Gościem honorowym będzie Tajlandia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz