czwartek, 10 stycznia 2019

KTÓRY KOSMODROM?


Mój wywiad, jaki w środę (09.01) ukazał się na łamach "Gazety Olsztyńskiej" pt.: "Nauka jest jak korytarz, który się rozszerza", został także zamieszczony na Facebook'u. Ponieważ zilustrowano go moim zdjęciem na tle rakiet kosmicznych, dostałem sporo pytań-gdzie zostało ono zrobione- na Cape Canaveral, w kazachskim Bajkonurze, czy też może gdzie indziej?
 
Odpowiedź dla wielu z Państwa będzie chyba zaskakująca. To miało miejsce na kosmodromie obok miasteczka Kourou w GUJANIE  FRANCUSKIEJ (w północno-wschodniej części Ameryki Południowej), gdzie przed 4 laty (na zaproszenie Europejskiej Agencji Kosmicznej, ESA- jako wiceszef  naszego parlamentarnego Zespołu ds. Przestrzeni Kosmicznej) obserwowałem wystrzelenie jednej z rakiet. Ten obiekt zaczął powstawać już w końcu lat 40. Jego ogromnym atutem jest położenie geograficzne - blisko równika i nad wodą (Atlantyk). Wielce to ułatwia wprowadzenie rakiet na właściwą trajektorię.

Kosmodromem zarządza ESA, utworzona w 1975r., do której od kilku lat należy także Polska. Prawnie wszystko jest OK, gdyż Gujana Francuska (wielkości jednej czwartej naszego kraju, z populacją niecałe 250 tys. osób) to największy departament zamorski Francji (pozostałe to: Gwadelupa, Martynika i Reunion), a więc CZĘŚĆ UNII EUROPEJSKIEJ. Rakiety Ariane są wprowadzane na orbitę przez rakiety rosyjskie Sojuz.

Większość tego terytorium jest mało dostępna, pokryta dżunglą. Nazywana jest ona "zielonym piekłem" od tytułu głośnej, niewielkiej książki francuskiego podróżnika i dziennikarza Raymonda Maufrais, który zaginął w 1947r. podczas samotnej próby przedarcia się przez tę dżunglę, w drodze do brazylijskiego Belem. Odnaleziono jedynie jego dziennik.

Polakom może ta Gujana kojarzyć się chyba tylko poprzez nazwę małej, ale malowniczej stolicy tego terytorium-Cayenne. Z jednej strony jako rodzaj pieprzu, a z drugiej - odmiany Porsche. Nota bene dwie inne Gujany-była brytyjska i była holenderska (jako Surinam) uzyskały już dawno niepodległość.

Prof. Tadeusz Iwiński blog, blog Iwińskiego, SLD, Iwiński SLD, Tadeusz Iwiński SLD, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Tadeusz Iwiński blog, blog tadeusz iwiński, lewica, lewicy, prof. Iwiński 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz