sobota, 13 lipca 2019

Spotkanie europejskich socjalistów w Madrycie

W 140. rocznicę powstania Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE)-obecnie bodaj najsilniejszej formacji lewicowej na naszym kontynencie-w stolicy tego kraju odbyło się posiedzenie Rady Naukowej FEPS, skupiającej 68 członków z ramienia poszczególnych ugrupowań i współpracującej z siecią partnerów, wśród których są renomowane uniwersytety. Przeanalizowano aktualne wyzwania związane szczególnie z nową fazą globalizacji, zmianami klimatu i ograniczaniem zasobów naturalnych, tendencjami demograficznymi i ekonomicznymi, a także z rewolucją cyfrową oraz rozwojem sztucznej inteligencji. Zdecydowano skoncentrować się na sześciu programach tematycznych: 1) odnowa socjaldemokacji, 2) demokratyzacja procesów rządzenia i zarządzania, 3) postępowa i zrównoważona gospodarka, 4) nowa Europa socjalna, w tym zmniejszanie nierówności, również jeśli chodzi o udział kobiet, 5) problemy polityki migracyjnej, azylowej i integracji społecznej, 6) globalna solidarność.

Odbyły się też  trzy ciekawe panele: a) nierówności a przyszłość systemu welfare state, b)pogłębianie demokracji europejskiej, systemy podatkowe a prawa obywatelskie i c) stosunki międzynarodowe a globalizacja. Zabierający głos z ramienia SLD prof. Tadeusz Iwiński mówił m.in. o nowym układzie  światowych graczy (USA, Chiny, Rosja, Indie i Unia Europejska, ale tylko jako całość. Akcentował też, iż właściwe podejście do problemu migrantów i uchodźców jest najlepszym probierzem solidarności globalnej bądź jej braku.

Z przewodniczącą socjalistów hiszpańskich Cristiną Narboną (jest ona także wiceszefową Senatu oraz-co ciekawe-żoną Josepa Borrella, dotychczasowego  ministra spraw zagranicznych Hiszpanii, który aktualnie kandyduje  na stanowisko Wysokiego Przedstawiciela UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa) rozmawialiśmy m.in. o perspektywie utworzenia stabilnego rządu premiera Pedro Sancheza. Odniósł on duży sukces w wyborach do Kortezów 28 kwietnia br., ale na razie wciąż kieruje gabinetem mniejszościowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz